Piše: Karla Generalić
Možete li se sjetiti trenutka kada ste kao dijete bili sudionik u donošenju odluka? Možda je to tijekom djetinjstva bila neka mogućnost sudjelovanja u obitelji ili pak društvu? Ako se uspijete prisjetiti toga, sjećate li se popratnih osjećaja?
Moguće da ste bili sretni, ushićeni, ponosni, ali čak i frustrirani. No, što nam govore istraživanja?
Rezultati pilot istraživanja vezanog uz ishode i učinke dječje participacije pokazuju da da djeca stalno imaju osobne koristi od aktivnog sudjelovanja, razvijaju veću svijest o svojim pravima, imaju više samopouzdanja i povišeno samopoštovanje, usvajaju vještinu vođenje te im poboljšava se samopouzdanje za pregovore s odraslima. Isto tako utvrđeno je da djeca žele imati više mogućnosti za sudjelovanje na svim razinama zajednice i da imaju mnogo toga za ponuditi u smislu transformacije društva.
Kako bismo djeci pružili najbolju zaštitu, moramo paziti da im ostvarimo mogućnost za rast, učenje, razvijanje sposobnosti i talenata, odrastanje u obitelji, sigurnost, zaštitu, ali isto tako ne treba zaboraviti i omogućavanje prava na participaciju. Osim što participacija može pozitivno utjecati na dječji rast i razvoj, ona priprema djecu da jednog dana budu aktivni i odgovorni građani.
Što mi kao odrasli možemo učiniti povodom toga?
Djeca vole aktivno sudjelovati u grupama s prijateljima i obiteljskim aktivnostima. Kao sudionici, djeca osjećaju da su napravili razliku. Ta razlika može biti mala kao sadnja sjemenke ili pak uključivanje djeteta u kupovinu vlastite sobe. Iskustva u ranom djetinjstvu često se ne shvaćaju ozbiljno, a prilike za izgradnju građanstva i građanskog identiteta izgubljene su u svijetu u kojem vladaju ideje odraslih, a dječje ideje se često odbacuju kao maštovite i nerealne.
U tom kontekstu odrasli bi trebali biti osjetljivi na dječja prava, razumjeti ih, dok bi zajednica trebala imati pozitivniji stav prema djeci. Kako bi poticali dječju participaciju roditelji mogu:
- Obavljati aktivnosti sa svojim djetetom, kao što je zajedničko igranje košarke.
- Aktivno tražiti načine na koje dijete može sudjelovati kod kuće, u školi i u zajednici, kao što je organiziranje igre s drugom djecom.
- Prisustvovati dječjem događaju, kao što je priredba.
- Pružanje pozitivnog potkrepljenja, kao što je davanje pohvale ili nagrade.
- Učiniti sudjelovanje “zabavnim”.
- Poticati i pomagati djetetu da se uključi u aktivnosti s prijateljima.
- Pripremati dijete za uspješno sudjelovanje, kao što je pomoć djetetu da unaprijed razvije vještine potrebne za aktivnost.
- Educirati svoje dijete o načinima sudjelovanja i njegovim prednostima.
https://www.childtochild.org.uk/child-participation/participation-matters
Projekt „Zajedno s vama – savjetovalište za djecu, mlade i obitelj“
financira Osječko-baranjska županija.