Ovaj članak objašnjava što je mentalno zdravlje te nudi savjete kako uspostaviti ispravnu ravnotežu između života online i offline.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) definirala je mentalno zdravlje kao stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresovima, može raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi svojoj zajednici (WHO, 2001.). Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije “Zdravlje predstavlja kompletno fizičko, mentalno i socijalno blagostanje, a ne samo odsustvo bolesti i nemoći.“ Dobro mentalno zdravlje ne znači odsustvo neugodnih emocija poput ljutnje, tuge i straha, budući da se svi ponekad susrećemo s raznim teškoćama i stresorima, nego nam omogućuje da se uspješno nosimo s tim emocijama koristeći svoje resurse.
Pozitivno mentalno zdravlje uključuje:
- dobar osjećaj o sebi samome, osjećaj osobne vrijednosti i samopoštovanje
- svijest o svojim osjećajima i prihvaćanje osjećaja
- sposobnost da se mijenjamo, prilagođavamo i nosimo s teškoćama i stresom
- bavljenje produktivnim aktivnostima, koje nam pomažu da se razvijamo i rastemo
- sposobnost stvaranja i održavanja prijateljstava i dobrih međuljudskih odnosa
Teškoće mentalnog zdravlja
Pojam teškoće u području mentalnog zdravlja pokriva tri kategorije:
- privremenu reakciju na bolan događaj, stres ili vanjski pritisak
- dugoročno psihičko stanje koje ima značajan utjecaj na funkcioniranje pojedinca
- simptomi zlouporabe alkohola, droge ili manjka sna
Danas sve više vremena provodimo u online svijetu. Komuniciramo s prijateljima, ispijamo virtualne kave, kupujemo, igramo videoigre, educiramo se i tako dalje. Online svijet donio nam je mnogo dobrobiti, međutim i mnogo rizika. Neki od rizika bivanja online su: usamljenost, izoliranost, nasilje – cyberbullying, cybergrooming, sextortion; konzumerizam, anksioznost, usporedbe s drugima itd. S ciljem očuvanja mentalnog zdravlja ivrlo je važno pronaći ravnotežu između online i offline života.
U nastavku članka slijede savjeti koji vam u tome mogu pomoći:
- Redovito odvojite vrijeme za život offline. To može biti čitanje knjige, tjelesna aktivnost, boravak na otvorenom u prirodi ili isprobavanje tehnike opuštanja.
- Pazite na prehranu i dovoljnu količinu sna. Neka istraživanja predlažu smanjenje vremena koje provodite na pametnom telefonu prije spavanja. To vam može dati vremena da se opustite prije spavanja te ujedno može poboljšati kvalitetu vašeg sna.
- Provedite vrijeme izvan mreže s prijateljima, članovima obitelji i kolegama.
- Redovito provjeravajte kako se osjećate kada ste na mreži. Ako boravak na internetu počinje negativno utjecati na vaše mentalno zdravlje, preporuka je da uzmete pauzu.
- Ako tražite podršku na internetu, ponekad to neće biti dovoljno. Ako se ne osjećate dobro, a boravak na mreži vam ne pomaže, bilo bi dobro potražiti podršku izvan mreže.
Kako ćeš prepoznati trebaš li odmor od online svijeta?
Evo nekih uobičajenih znakova koji ukazuju da biste se trebali „isključiti“ na neko vrijeme:
- Manje razgovaraš sa svojim prijateljima i obitelji
- Osjećaš se usamljeno
- Biti online sprječava te da obavljaš druge stvari u offline svijetu
- Stalno se uspoređuješ s drugima na internetu
- Tjeskoban/na si pri pomisli da si online
- Teško ti je razmišljati o drugim stvarima i uživati u njima
Što možeš učiniti ukoliko procijeniš kako ti bivanje online šteti?
Isključivanje nije uvijek jednostavno. No neka istraživanja sugeriraju da povremeni prekidi u online svijetu i društvenim medijima mogu pozitivno utjecati na naše mentalno zdravlje. Ako ti se teško isključiti, ali želiš se odmoriti od interneta, isprobaj ove savjete:
- Uključi “do not disturb mode” na svom pametnom telefonu kako ne bi primao /la obavijesti iz aplikacija, SMS poruka ili telefonskih poziva. Neki telefoni također imaju način rada za spavanje. To znači da možeš zatamniti zaslon i ograničiti prekide neposredno prije spavanja.
- Isključi zvukove obavijesti kako bi lakše zanemarili obavijesti iz aplikacija i tekstualnih poruka.
- Upotrijebi aplikaciju koja pomaže nadzirati i upravljati upotrebom telefona, uključujući mogućnost ograničavanja upotrebe aplikacije.
- Pokušaj pažljivo razmisliti o svojim online feedovima. Izbriši aplikacije ako smatraš da pogoršavaju tvoje mentalno zdravlje. Ili prestani pratiti osobe ili račune zbog kojih se ne osjećaš dobro.
- Ako osjećaš da možeš, stavi svoj mobilni telefon ili drugi uređaj u drugu prostoriju ili negdje drugdje izvan vidokruga.
- Pokušaj neko vrijeme isključiti računalo, telefon i sve druge mobilne uređaje kako ne bi došao/la u iskušenje ponovno se prijavite. Obavijesti člana obitelji ili bliskog prijatelja da ćeš to napraviti.
- Ako imaš računalo, prijavi se na svoje račune samo na njemu. Na taj način nećeš biti u iskušenju da ih stalno provjeravaš na svom telefonu.