19th Ave New York, NY 95822, USA

Naš Centar ima poludnevni boravak u Našicama, upoznajte ih malo bolje!

Web naslovnice (2)

Tek 50-ak kilometara od Osijeka, gdje mu se nalazi sjedište, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu kao neprofitna organizacija osnovana s ciljem prevencije zlostavljanja i zanemarivanja djece, provodi program poludnevnog boravka za djecu u riziku upravo u Našicama. 

U 2023. godini, statistika koju vodi Ministarstvo unutarnjih poslova je iznijela zabrinjavajući podatak – čak 1004 kaznena djela počinjena su na štetu djece u pet slavonskih županija. U Osječko-baranskoj županiji počinjeno ih je čak 340 što je definitivno poziv na uzbunu, podsjećajući nas na ranjivost djece i mladeži te na potrebu za jačanjem mreže podrške i zaštite.  

U srcu pozitivne promjene leži upravo spomenuta organizacija, koja u Našicama još od 2016. godine pruža uslugu poludnevnog boravka za djecu iz rizične populacije. 

Što je poludnevni boravak? 

Poludnevni boravak Centra osmišljen je kao preventivna i izvaninstitucionalna socijalna usluga, s naglaskom na osnaživanje djece i njihovog okruženja. Djeci se socijalna usluga poludnevnog boravka odobrava temeljem zahtjeva nadležnog područnog ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad, a na preporuku škole, omogućujući djeci svakodnevno praćenje i podršku kroz 4-6 sati grupnog rada na socioemocionalnim vještinama te uz podršku u obrazovnom radu. 

Riječ je o usluzi koju koriste djeca s problemima u ponašanju, djeca koja su u direktnom riziku od zlostavljanja i eksploatacije na najgori mogući način ili kod koje postoji rizik o razvijanja problema u ponašanju. U tom smislu poludnevni boravak u prvom redu jest preventivna usluga koja djeci omogućuje rast i razvoj. U Našicama se nalazi u prostorima Osnovne Škole Dore Pejačević na adresi Augusta Cesarca 18. 

“Pod vodstvom stručnjaka kao što su socijalni radnici, psiholozi, pedagozi i socijalni pedagozi, djeci je osigurana prilagodba kroz raznovrsne i korisne aktivnosti. Strukturirano slobodno vrijeme, edukativni sadržaji te individualni i grupni rad pružaju poticajno okruženje u kojem djeca mogu izražavati svoje ideje, osjećaje i snove. Mnogi od njih nemaju tu priliku u svojim primarnim okolinama koju obilježavaju obiteljsko ili vršnjačko nasilje, zanemarivanje i socijalna isključenost. Pružajući ovu uslugu djeci koja su u potrebi podižemo njihovu kvalitetu života, a ujedno radimo i na njihovom osnaživanju”, objasnila je voditeljica socijalnih usluga Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Ana Budimir. 

Moje dužnosti u sklopu poludnevnog boravka su raznolike. Područja kojima se bavimo su obrazovanje, slobodno vrijeme, radne navike, socio-emocionalni razvoj, odnos prema sebi i prema drugima, brigu o zdravlju te rad s roditeljima, odnosno obitelji”, započinje odgajateljica Sara Žaček, psihologinja koja već godinama neumorno pruža podršku djeci i njihovim obiteljima.  

U poludnevni boravak djeca dolaze prije ili poslije škole, a prvih pola sata rezervirano je za opušteni razgovor u kojem Sara može doznati što ima novog kod njih. 

“Nakon toga krećemo s obrazovnim radom gdje korisnicima pružam pomoć i podršku s obzirom na potrebe koje taj dan imaju. Iz toga imamo različite radionice, korisnici provode vrijeme na računalu, igramo društvene igre, odlazimo na igralište…Najviše vremena provodimo u grupnim i individualnim razgovorima tijekom kojih korisnici imaju prilike raditi na sebi, ali i odnosu s drugima”, opisuje ona. 

Inače, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu pruža uslugu poludnevnog boravka u pet slavonskih županija za djecu s problemima u ponašanju. Broji ih ukupno 8 – u Virovitici, Požegi, Podgoraču, Vinkovcima, Slavonskom Brodu, Dardi, Osijeku i Našicama. Svakodnevno radi s oko 120 djece u tretmanu, zapošljava više od 20 stručnjaka te provodi različit niz preventivnih programa diljem Hrvatske koji se odnose na sigurnost djece na internetu. 

Suradnja s institucijama  

Uz rad s djecom, Centar pridaje veliku pažnju suradnji s roditeljima i školama, ali i drugim institucijama. Ova suradnja je nužna kako bi se osigurao cjelovit pristup svakom djetetu i prepoznale specifične potrebe i izazovi s kojima se suočavaju.  

“U opisu posla odgajatelja je i suradnja s roditeljima, koordiniranje i praćenje volontera koji su uključeni u rad, suradnja s drugim institucijama poput škole, policije, Hrvatski zavod za socijalni rad te u konačnici rješavanje raznih administrativnih poslova i dokumentacije”, govori Sara čija je uloga odgajateljice zasigurno višedimenzionalna – ona je djeci savjetnik, rame za plakanje, pomoć u učenju, organizator rođendanskih proslava i kreativnih radionica…ali i puno više od toga. 

Rekla bih da mene kao odgajatelja doživljavaju osobom od povjerenja, često sam ja ta kojoj se obraćaju kada su suočeni s nekom teškoćom ili kada imaju potrebu podijeliti nešto što ih muči, ljuti ili rastužuje. Znaju reći da sam ja njihov ”borac za pravdu” jer stajem na njihovu stranu kada osjećaju da to ne čini nitko drugi. Djeca se često nastavljaju vraćati i javljati i nakon što su završili s tretmanom, a što meni kao odgajatelju govori da sam ostavila određeni trag u njihovim životima”, kaže ona ponosno.