
U četvrtak, 15. svibnja, povodom Svjetskog dana obitelji, Osijek postaje središte promišljanja o budućnosti djece, obitelji i digitalnog društva. U Hotelu Osijeku održat će se konferencija Obitelj u digitalnom okruženju koju organizira Centar za nestalu i zlostavljanu djecu.
– Uzbuđeni smo što smo ovim povodom okupili zaista istaknute stručnjake koji će ponuditi nove uvide i perspektive o kojima vrijedi razmišljati, pogotovo ako uzmemo u obzir utjecaj digitalnog na svakodnevni život roditelja i djece – kažu organizatori iz Centra i ističu kako mjesta za sudjelovanje više nema te da su kapaciteti dvorane popunjeni.
– Zahvaljujemo svim sudionicima na prijavama. Stiglo ih je više od 200, pa smo zato morali otvoriti i listu čekanja – govore u Centru koji ovakve konferencije organizira diljem Hrvatske, a na kojoj se uvijek traži mjesto više.
Kvalitetan program
Konferenciju otvara dr. Ranko Rajović, priznati stručnjak i utemeljitelj NTC sustava učenja koji će govoriti o tome kako digitalno okruženje oblikuje dječji razvoj, zašto je neuroznanost ključ u razumijevanju tih promjena i kako se roditelji i odgajatelji mogu prilagoditi izazovima novog doba.
Konferencija će ugostiti i Roberta Kopala, jedan od vodećih domaćih autoriteta za umjetnu inteligenciju. U dva odvojena predavanja, govorit će o etičkim dilemama, psihološkom utjecaju i potencijalu umjetne inteligencije na mentalno zdravlje djece i mladih, ali i predstaviti nove podatke iz istraživanja o generaciji Z.
Na panel raspravi sudjelovat će istaknuti stručnjaci iz područja socijalne skrbi, odgoja i obrazovanja, a završni dio programa posvećen je udomiteljstvu i predškolskom uzrastu. Profesorica i doktorica znanosti Maja Laklija izlagat će na temu „Od klika do zagrljaja: Udomiteljstvo u digitalnom dobu – izazovi i mogućnosti“. Iz Splita stiže mag. paed. et soc. Ljiljana Čulić donosi predavanje „Prvi ekrani“, o tome što djeca u najranijoj dobi gledaju, koriste i – što sve to znači za njihov razvoj.
Konferencija je kruna aktivnosti u sklopu projekta „Udomiteljstvo na dlanu III“, koji provodi Centar za nestalu i zlostavljanu djecu uz financijsku podršku Osječko-baranjske županije. Projekt usmjeren je na deinstitucionalizaciju skrbi, jačanje kapaciteta udomitelja, stručnjaka i bioloških obitelji, razvoj mobilnih stručnih timova te široku edukaciju djece i roditelja o digitalnim rizicima.
– U vremenu u kojem se obitelj suočava s novim izazovima – od ekrana do algoritama – ova konferencija daje odgovore, okuplja znanje i postavlja temelje sigurnijeg, stabilnijeg i sretnijeg djetinjstva – kažu za kraj najave ovog događaja organizatori.